Co to jest jogurt?

Lubisz go i często spożywasz...? i bardzo dobrze bo jest zdrowy! Ale czym właściwie jest jogurt?

Jogurt pochodzi prawdopodobnie z Indii, rozpowszechnił się w krajach bliskiej Azji i Afryki, a poprzez Turcję na Bałkanach. Był wytwarzany przez ludność wiejską z podgęszczonego przez długotrwałe gotowanie mleka bawolego, później również z koziego i krowiego. Miał silnie kwaśny smak i zwartą konsystencję (przed spożyciem rozcieńczany był często wodą). Ukwaszanie zachodziło pod wpływem naturalnej mikroflory mleka, wśród której w warunkach gorącego klimatu przeważały bakterie ciepłolubne.

Obecnie jogurt jest produkowany z mleka znormalizowanego, zagęszczonego przez dodatek mleka w proszku, czasami przez odparowanie wody, z dodatkiem cukru. Następnie ulega pasteryzacji i homogenizacji. Takie mleko jest poddawane fermentacji przy udziale bakterii Streptococcus thermophilus i Loctobacillus delbrueckii, subsp. Bulgaricus, Lactobacillus acidophilus. Jogurt jest wytwarzany z pasteryzowanego, homogenizowanego mleka, do którego są dodawaneżywe kultury bakterii rozmnażających się w procesie inkubacji w odpowiedniej temperaturze (42 - 45oC). Bakterie wprowadza się do mleka po procesie pasteryzacji, dlatego pozostają one w jogurcie jako żywe mikroorganizmy. Jogurt z żywymi kulturami bakterii hamuje rozmnażanie się w przewodzie pokarmowym szkodliwych bakterii i grzybów (w tym Candida albicans). Tak powstaje jogurt owocowy. Do niego dodaje się wsad owocowy, a czasem barwniki spożywcze (jak np. betanina – E162 uznawana za nieszkodliwą).

Czy jogurt jest zdrowszy od mleka?

Jogurt jest łatwiej przyswajalny od mleka, jest to istotne, gdyż spora liczba Polaków nie toleruje cukru mlecznego - laktozy. Jogurt jest napojem mlecznym fermentowanym zawierającym żywe kultury bakterii. Jest bogatszy w wapń (500 ml mleka = 350 ml jogurtu), zawiera 4 - 5-krotnie więcej aminokwasów, ponad 20% więcej witamin z grupy B (kwasu foliowego nawet 5-krotnie więcej). Ponadto białko zawarte w jogurcie jest 2 - 3-krotnie szybciej trawione przez organizm człowieka. Jogurt również ułatwia syntezę witamin w organizmie, wspomaga układ odpornościowy, ułatwia wchłanianie żelaza, odtruwa organizm z toksyn, pomaga przy zaparciach, wzdęciach, niedokwaśności żołądka, stanach zapalnych jelit, chroni przed rakiem.


Współpracujemy z: